Chrustem opalaj, mchem ocieplaj, a trawą się najedz!

Mayster Photo
  Mayster
2 lat temu
    
   
Surowce energetyczne drożeją od wielu miesięcy. W stosunku do cen z ubiegłego roku węgiel kamienny zdrożał już 70% a gaz ziemny jest droższy o połowę. Rząd zrzuca odpowiedzialność za ten stan rzeczy na kryzys zdrowia, który zmusił świat do zamknięcia, na wojnę na Ukrainie i na spekulacje giełdowe. O inflacji nikt nie wspomina. Czynione są za to porównania do cen paliw w krajach zachodnich, które rzeczywiście są wyższe, lecz niewiele, a w odniesieniu do pensji i siły nabywczej zachodniego konsumenta, wciąż płaci się tam grosze!

O ile jednak wysokie ceny ropy naftowej i gazu, których złóż w kraju praktycznie nie mamy można w jakimś stopniu uzasadnić wzrostem cen na światowych rynkach paliw, to już drożyzny na rynku węgla kamiennego uzasadnić się nie da! Polskie złoża tego surowca prognozowane są nawet na tysiąc lat nieprzerwanego wydobycia, jednak polityka zamykania kopalń, zalewania szybów wydobywczych, likwidacji całego sektora górnictwa, ze szkolnictwem włącznie doprowadziła to stanu, gdzie każdego roku musimy sprowadzać niemal 10 milionów ton węgla z zagranicy. Jeszcze do niedawna nie było to tak mocno odczuwalne, ponieważ kupowaliśmy stosunkowo tani węgiel z Rosji. Teraz jednak rząd w Polsce szuka alternatyw w odległych zakątkach świata. Węgiel sprowadzamy z południowej Afryki, Ameryki Południowej, a nawet z Australii! Nic więc dziwnego, że ceny tego surowca rosną w zastraszającym tempie, ale i nie mamy na nie żadnego wpływu.

W tej chwili nie odczuwamy jeszcze tego problemu, bo trwa sezon letni i temperatury są wysokie. Prognozy na zimę są jednak dramatyczne! Będzie bardzo drogo, o ile będzie, bo nie ma żadnej gwarancji, że ciągłość dostaw surowców energetycznych do Polski będzie utrzymana na niezachwianym poziomie.

Co doprowadziło do sytuacji, że Polacy znaleźli się praktycznie bez grosza i pod ścianą? Kto ponosi największą winę za ten fakt? Rząd? Putin? A może spekulanci albo mafie paliwowe/węglowe? I wreszcie jakie mamy wyjścia? Czy można w ogóle cokolwiek zrobić, aby uchronić się przed zimą, którą możemy zapamiętać do końca życia? O tym dziś w programie z cyklu: „Dokąd Zmierzamy” opowie znawca branży górnictwa, w tym przede wszystkim wydobycia węgla kamiennego, Krzysztof Tytko z Obywatelskiego Komitetu Obrony Polskich Zasobów Naturalnych.

źródło: eMisjaTv