Sign In

Home

Channels

Categories

Trending

Nie wiem czy wiecie, ale Polska była niegdyś zarówno tropikalną puszczą jak i później lodowym sercem świata. Miliony lat temu obszar dzisiejszej Polski znajdował się w rejonie równika, a nasze ziemie porastały palmy, które rosły w towarzystwie morza okołorównikowego bogatego w ówczesne organizmy wodne takie jak chociażby gąbki czy też skorupiaki. Najwięcej skamieniałych pozostałości można znaleźć w województwie Świętokrzyskim, a te znalazły się tam wskutek tzw. kambryjskiej eksplozji życia. Ba ok 395 mln lat temu właśnie w tym polskim województwie prawdopodobnie pierwszy raz w historii- zwierzę, a konkretnie Tetrapod wyszedł z wody stając się pierwszym czworonogiem na lądzie. W tym samym czasie w województwie śląskim rosły 30 metrowe paprocie oraz palmy, które bezpośrednio wpłynęły na to, że region jest bogaty w węgiel. Powstał on z rozkładającej się roślinności w okolicy podmokłych terenów- która potem przykryta przez ziemię nie miała dostępu do tlenu zamieniając się pod wpływem czasu w wysokoenergetyczny kruszec. 150 mln lat temu natomiast niemal cała Polska znalazła się pod wodą potęgując później powstawanie różnych surowców oraz żyznych ziem, które ponownie pokryły lasy tropikalne- a później zamieniły się w węgiel brunatny, gaz ziemny czy też ropę. - WIDEO - 303Mayster

Co znajduje się POD POWIERZCHNIĄ POLSKI

183 Views
Want to watch this again later?
Sign in to add this video to a playlist. Login
0 1
Mayster Photo
Mayster     
Nie wiem czy wiecie, ale Polska była niegdyś zarówno tropikalną puszczą jak i później lodowym sercem świata.
Miliony lat temu obszar dzisiejszej Polski znajdował się w rejonie równika, a nasze ziemie porastały palmy, które rosły w towarzystwie morza okołorównikowego bogatego w ówczesne organizmy wodne takie jak chociażby gąbki czy też skorupiaki.
Najwięcej skamieniałych pozostałości można znaleźć w województwie Świętokrzyskim, a te znalazły się tam wskutek tzw. kambryjskiej eksplozji życia.
Ba ok 395 mln lat temu właśnie w tym polskim województwie prawdopodobnie pierwszy raz w historii- zwierzę, a konkretnie Tetrapod wyszedł z wody stając się pierwszym czworonogiem na lądzie.
W tym samym czasie w województwie śląskim rosły 30 metrowe paprocie oraz palmy, które bezpośrednio wpłynęły na to, że region jest bogaty w węgiel. Powstał on z rozkładającej się roślinności w okolicy podmokłych terenów- która potem przykryta przez ziemię nie miała dostępu do tlenu zamieniając się pod wpływem czasu w wysokoenergetyczny kruszec. 150 mln lat temu natomiast niemal cała Polska znalazła się pod wodą potęgując później powstawanie różnych surowców oraz żyznych ziem, które ponownie pokryły lasy tropikalne- a później zamieniły się w węgiel brunatny, gaz ziemny czy też ropę.

0 komentarzy

 
Up Next Autoplay